Tesla Avrupa’daki fabrikası için Almanya’yı seçti

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Avrupa’daki araç üretimi için Almanya’nın başkenti Berlin’i seçti. Gigafactory 4 olarak adlandıracakları Avrupa’daki fabrika için daha önce İngiltere’yi değerlendiren ancak Brexit süreçlerindeki belirsizlikten dolayı bu karardan vazgeçen Musk, Almanya’nın Berlin bölgesini seçtiklerini “Berlin rocks” tweet’iyle duyurdu.

İklim krizine mobilite çözümleri

Mobilite konusundaki gelişmeler, global iklim krizine karşı alınan önemlerle sık sık kesişiyor. Özellikle de petrole bağımlı araçlardan elektrikli arabalara geçiş söz konusu olduğunda.

BOEING VE PORSCHE’NİN “UÇAN ARABA” İŞBİRLİĞİ

Porsche ve Boeing’in yan kuruluşu Aurora Flight Sciences “uçan araba” için güçlerini birleştirdi,  tamamen elektrikli, dikey kalkış ve iniş aracı için bir konsept geliştirmek üzere kolları sıvadı. Yani, yakında elektrikli bir uçan taksi görebiliriz! Şehir içinde kullanılması öngörülen bu araçlar sayesinde, mobilite hava sahasına da yayılacak.

BMW VE DAIMLER’DEN, MOBİLİTE ORTAKLIĞINA 1 MİLYAR DOLAR

Alman otomotiv devleri Daimler ve BMW, araç paylaşım hizmetleri sundukları Car2Go ve DriveNow servislerini birleştirme kararı aldı. İki firmanın ortaklaşması ve altyapının desteklenmesi için yatırmış oldukları 1 Milyar Dolarlık fon ile dünyanın en büyük araç paylaşım sağlayıcısı ve mobilite platformu olacaklar.

GELECEĞE DÜKKAN AÇTIK

Ömer Burhanoğlu / Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO, FARPLAS

“Hayallerim bitmez ama kalan iş hayatımda iki şeyi yapmak istiyorum: Otomotiv alanında Farplas’ı küresel 1 milyar dolarlık şirketler ligine çıkarmak. Fark Labs ile Türkiye’nin mobilite laboratuvarı olmak, buradan başarılı start up’lar çıkarmak.”

Tangoyla akışta, mobiliteyle keşifte

EGEMEN ALPAY / F+ VENTURES GENEL MÜDÜRÜ

“Dijital teknolojilerin otomotive girmesiyle birlikte, ileride çok daha iyi anlaşılacak bir devrim oldu. At arabasından, motorlu araçlara geçiş kadar büyük bir devrim… Dahası, yalnızca kendini değil diğer sektörleri de dönüştürüyor. Fark Labs de bu yeni disiplinleri araştıran, öğrenen ve bu birikimi kullanan bir merkez.”

Uzman yazarlarla trendler ve girişimcilik

ARYA TALKS – 5 KASIM 2019

Arya Kadın Yatırım Platformu’nun düzenlediği Uzman Yazarlarla Trendler ve Girişimcilik serisinin ilki, 5 Kasım’da Fark Labs’te gerçekleşti. Etkinlikte konuşan İdil Türkmenoğlu, Çağrı Selçuklu ve Bora Özkent; inovasyon kavramına bireysel düzeyde, ürün bazında ve kurumsal ölçekte açılım getirdi.